Bilim, Uzay, Teknoloji ve daha fazlası.

Ay Toprağında Bitki Yetiştirmek Mümkün mü?

Ay Toprağında Bitki Yetiştirmek Mümkün mü?
0 77

Ayda Bitki Yetiştirmek

12 Mayıs 2022 tarihinde bugünden sayacak olursak neredeyse 1 ay önce Profesör Rob Ferl ve Profesör Anna-Lisa Paul bir deney gerçekleştirdi ve hesaplamaları doğrultusunda deney beklendiği şekilde başarıyla sonuçlandı. Bu deney ay toprağında bitki yetiştirmekti. İlk kez dünya dışı toprakta bitki yetiştirildi. Ay toprağında bitki yetiştirmek artık mümkün bunu biliyoruz, peki bunu neden ve nasıl yaptılar?

Deneyin asıl amacı Ay’ı gelecekte bir rampa olarak kullanma gayesinde yatıyor aslında. Gelecekte bilim insanları Ay’ı bir uzay üssü veya merkez olarak kullanma amacıyla bu deneyi gerçekleşti. Apollo 11, 12 ve 17 uçuşlarından elde edilen ay toprağında diğer adıyla ay tozunda Arabidopsis(Fare Kulağı Teresi) adı verilen bitki ekildi. Gerekli sulama, enerji ve ışık altında bitki çimlendi. Arabidopsis bilim insanları tarafından tüm DNA’sı haritalandığından bu tarz deneylerde kullanılan standart bir bitkidir.

Ayda toprağında bitki yetiştirmek için, NASA’dan toplamda 12 gram ay toprağı alan Profesör Ferl ve Profesör Paul her kaba toplamda 1 gram olmak üzere toprak yerleştirerek deneyi gerçekleştirdi. Ekildikten 6 gün sonra çimlenen bitki Ay’da bir sera kurma hayallerini yeşertti.

Ayın karanlık yüzü hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Ay Toprağındaki Bitkiler
Sol taraftaki simülasyonda büyüyen bitkiler, sağ taraftakiler ise ay toprağında gelişen bitkiler

Proje aynı zamanda besin ve oksijen gereksinimi için atılan ilk adımlardan birisidir. Bu deneyin sonuçları bize pek çok diğer çalışmada öncü ve umut olacaktır. Aynı zamanda yapılan bu çalışma Ay Toprağına ekilen herhangi bir bitkinin nasıl tepkime vereceği veya mutasyona uğrayıp uğramayacağı konusuna da parmak basıyor.

Günümüzde, gezegenler arası seyahat etmek oldukça pahalı ve uzun bir süreç fakat gelecekte çok daha basit bir şekilde gelişen teknolojiyle bu değişecektir. Değiştiğinde yapılan bu deney gelecekteki Ay üssü için atılan ilk adım olacaktır şüphesiz. Ay’a yapılacak olan bir merkez üssü bizim uzaydaki seyahatlerimizi ve evreni keşfetmek adına yaptığımız çalışmaları önemli ölçüde etkileyecektir. Aynı zamanda Ay’ın bir besin kaynağı üretim yeri olarak kullanılması bu durumu çok daha üst seviyeye taşıyacaktır.

Kim bilir belki gelecekte sera gazları ve diğer çalışmalar ile Ay’ı yaşanılabilir bir yerde yapabiliriz.

Paul, gözlemlediği üzere ay toprağına ekilen bitkilerin daha yavaş büyüdüğünü ve daha küçük olduğunu gördü. Paul bunun ay toprağında kimyasal tepkimelerin fiziki işaretleri olduğunu söyledi.

Neredeyse 3 yıldır kendilerine “Ay toprağında bitki yetişir mi?” sorusunu soran 2 bilim insanı nihayet sorularının cevabını aldı.

“EVET BÜYÜRLER.”

.

5/5 - (1 vote)
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.