Bilim, Uzay, Teknoloji ve daha fazlası.

Democritos Kimdir? – Democritos Atom Modeli

Democritos Kimdir ? Democritos'un Atom Modeli
0 66

Democritos Kimdir? – Democritos Atom Modeli

Democritos günümüzde Antik Yunan Çağı felsefecisi ve bilim adamı olarak bilinir. Kendi görüşleri ve düşünceleri sayesinde ondan çok sonraki felsefecilere örnek olmuş ve onları son derece etkilemiştir. Ondan sonra gelen filozoflar ve felsefeciler ondan saygıyla bahsetmekten geri kalmamıştır. Atom ve evren hakkındaki fikirleri zamanın çok ötesinde olan bir felsefeciydi. Hocası Leukippos ile atoma yunanca da “atom-us” yani bölünemez anlamına gelen atom ismini vermiştir. Democritos’un görüşleri, düşünceleri ve varsayımları oldukça ilgi çekicidir.

Democritos Kimdir ? Democritos'un Atom Modeli
Democritos Kimdir ? Democritos’un Atom Modeli  

Democritos’un Hayatı

Trakya’nın Abera Kentinde mö 460 civarlarında dünyaya gelmiş mö 370-60  yılları arasında vefat etmiştir. Yaşam süresi tartışmalıdır kimileri 104-105 yıl yaşadığını kimileri ise 90 yaşında öldüğünü düşünüyor. Varlıklı bir ailede dünyaya geldi, babası oldukça zengindi. Babası öldükten sonra ona kalan serveti dünyayı gezmek için harcadı. Asya’ya, Hindistan’a ve Mısır’a gittiği hatta Etiyopya’ya kadar gittiği söylenir. Edindiği kültür ile çokça saygı gören bir felsefeci olarak tanınır, bazı insanların onun kültürüne hayran olduğu söylenir.

Mısır’daki matematikçilerden bahsetmekten asla geri kalmamış ve hep övgü ile bahsetmiştir. Şöhretten pek hoşlanmadığı yaşadığı zamanda Sokrates’in onu tanımadığı bile söylenir. Bütün bilgi ve kültür seviyesine rağmen hep güler yüzlü ve neşeli biri olarak tanınır. Kimi araştırmacılar onun bu güler yüzlü ve neşeli oluşunu insanlığın aptallığına attığı kahkahalara bağlar.

Bütün yurtdışı gezilerden sonra memleketini gezmeyi ihmal etmedi. Yunanistan’ın her yerini gezdiği söylenir. Gezerken tanıştığı bilginlerden ve felsefecilerden övgüyle bahseder.

Günümüze hiçbir yazılı eseri kalmayan Democritos’un hayatını ve yaptığı çalışmaları parça parça halinde veya diğer filozoflardan biliyoruz.

Yaşadığı dönem içerisindeki filozoflardan oldukça saygı gördüğünü söylemiştik ama birisi hariç Platon’la aralarında bir husumet doğmuş veya tek taraflı bir kin veya nefret olmalı ki Platon onun hakkında tüm kitaplarının yanmasını dilemiş. Aralarındaki sorun her ne ise biraz önemli olduğu veya Platon’un, Democritos’un düşüncelerine karşı büyük bir nefret beslediği ortada.

Akıl hocasının ortaya attığı atom düşüncesini ve diğer konular hakkındaki fikirlerini desteklediği ve geliştirdiği bilinir. Leupkippos’un atom düşüncesini ileriye taşımış ve onun düşüncesini geliştirmek için çaba sarf etmiştir. Aynı zamanda hocasının düşüncelerine büyük saygı duyuyor olacak ki diğer fikirlerini de geliştirmiş ve üzerlerinde düşünmeye devam etmiştir.

Democritos Kimdir ? Democritos'un Atom Modeli
Demokritos 1540,
Dosso Dossi tarafından

Democritos Atom Modeli ve Atom Hakkındaki Görüşleri

Democritos ve hocası Leupkippos tarafından ortaya atılan evrenin en küçük yapı taşı olan atom fikrini, evrendeki her şeyin bir maddeden oluştuğunu bu maddenin çoğunun boşluk olduğunu ve bu maddenin bölünemez olduğu söylemiştir. Atom kelimesi de buradan gelir yunanca da “atom-us” bölünemez anlamına gelir. Bu 2 felsefeci ondan sonra gelecek her bilim adamına ışık ve kaynak olmuştur.

Democritos gözlemeyebildiği maddeler için atomsal bir varsayımda bulunmaktan geri kalmamış, atomların bağlanabilirliği ve şekilleri hakkında da görüş ve düşüncelerini ifade etmiştir fakat ne yazık ki bu düşünceler günümüze gelememiş sadece bu kaynaklardan parça parça veya ondan sonra gelen filozoflar tarafından yapılan atıflar sonucunda bu kadarını bilebiliyoruz.

Atom modelleri ve atom hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Democritos’un Atom Modelini Listeleyecek Olursak;

  • Evrenin en küçük yapı taşı atomdur.
  • Evrendeki her şeyin atomdan oluşur.
  • Atom bölünemez ve görülemez.
  • Atomun çoğu boşluktan oluşur.

Evren Hakkındaki Görüşü

Varoluş hakkında uzun uzadıya kafa yorarak ortaya oldukça kesin bir görüş koymuştur. Ona göre evrende kesin bir zorunluluk egemendir. Hiçbir şey rasgele veya tesadüfi bir şekilde oluşmamıştır.

Bu fikirlerini Democritos’un bir sözünde toplayacak olursak;

Yaratılmamış, yok olmayan, değişmeyen varlık, özdeksel atomdur. Öz, maddeyi temsil eder ve onunla her nesne yapılabilir.

Democritos Antik Çağ Filozofu
Demokritos 1628, Brugghen tarafından
Demokritos 1628,
Brugghen tarafından

Matematik, Antropoloji, Biyoloji ve Kozmoloji Alanındaki Çalışmaları

Democritos geometrinin ve matematiğin öncülerinden biridir. Yaptığı çalışmalar ve deneyler ondan sonraki bilim adamları tarafından geliştirilmiş ve kullanılmıştır.

Arşimet, Democritos’un eşit taban ve yüksekliğe sahip bir koni ve piramidin her birinin bir silindir veya prizmanın üçte biri hacmine sahip olduğunu ilk fark edenler arasındaydı dediği bilinir. Fakat yine bu konu hakkındaki çalışmalarını da diğer bilim insanlarının atıfları veya yazdıklarının parçalarından biliyoruz.

Doğa ve insanlar hakkında çok fazla çalışmalara imza attı, bu konular hakkında ciddi zaman ayırarak yazılar yazdı. Gününün çoğunu bitkiler üzerinde deneyler yaparak geçirdiği bir dönem olduğundan bahsedilir.

Ayrıca insanların eskiden nasıl yaşadıkları, beslendikleri, avlandıkları ve konuştukları hakkında da kafa yorarak bunlar için de yazılar yazdı. İnsanların ilk başlarda hayvanlardan korktuğunu, sadece toplayarak geçimini sağladıklarına inandı. Konuşmak için bir dilleri olmadığını bunun yerine semboller ile anlaştıklarını sonradan dilin geliştiğini, insanların kış aylarını mağalar da ağaçtan düşen meyveleri toplayarak geçirdiklerini yazdı.

.

5/5 - (1 vote)
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.